A baszk határfolyóban található Fácánok szigete a világ legrégebb óta fennálló kondomíniuma – ez olyan földdarabot jelent, ami párhuzamosan több ország fennhatósága alatt áll.
Ez már önmagában elég ritka dolog, a Fácánok szigete azonban még ezen a műfajon belül is egyedi, ugyanis a kettős felügyeletet úgy oldották meg a spanyolok és a franciák, hogy fél évente cserélődik a fennhatóság: hol az egyik, hol a másik országhoz csatolják a szigetet.
Augusztus 1-jén Spanyolország minden évben átenged egy kis darabot a területéből Franciaországnak, de nem kell aggódni, mert Franciaország van olyan kedves, hogy aztán a következő év február 1-jén visszaadja az ibériai országnak. Ez a világviszonylatban meglehetősen egyedülálló szokatlan rituálé a Bidasoa folyóban található aprócska Fácánok szigetére vonatkozik, amely a két ország közötti határként szolgál.
Szerencsére a sziget mindössze 200 méter hosszú, és csak néhány fa lakja, valódi emberek nem élnek rajta. Ha ez nem így lenne, rémálom lett volna mindenféle napi kormányzási kérdés megoldása
Neve ellenére a szigeten valójában nincsenek fácánok, és a történészek szerint a név csak egy régi francia „vám” szóból származik. A gyakorlatban a szigetet felváltva Irun (Spanyolország) és Hendaye (Franciaország) polgármesterei igazgatják, azonban – legalábbis a francia oldalon – a Pireneusok-Atlantiques megye tenger- és partvidékért felelős megbízottjaként szolgáló köztisztviselő is „fácánsziget alkirályának” nevezheti magát.
Honnan ered ez a közös szuverenitási rituálé?
A 3000 négyzetméteres szigeten az egyetlen figyelemre méltó dolog egy kőből készült emlékmű, amelyen spanyolul (a spanyol oldal felé nézve) és franciául (a francia oldal felé) felirat olvasható.
Ez annak a pillanatnak állít emléket, amikor a sziget belépett a történelmi színtérre. 1659. november 7-én itt írták alá a pireneusi békeszerződést a francia és a spanyol királyság között, miután a két állam között elhúzódó konfliktus alakult ki.
IV. Fülöp spanyol király és XIV. Lajos francia király képviselői írták alá a szerződést alkotó 124 cikkelyt. A következő évben maga a két uralkodó lépett az aprócska szigetre, hogy megünnepeljék új családi egyesülésüket, amikor a spanyol király lányát, Mária Teréziát feleségül adta XIV Lajosnak. A pillanatot a korabeli festmények és faliszőnyegek híressé tették.
A tényleges csereszertartás 1866-ra nyúlik vissza, amikor a két ország egy másik, Bayonne-i szerződést írt alá a térségben tevékenykedő halászok között felmerülő viták rendezése érdekében.
Napjainkban a nagyközönség csak különleges nyílt napokon látogathatja a szigetet. Az önkormányzatok feladata a sziget zöldfelületeinek gondozása, azonban a Fácánok szigetét leginkább az adott városok haditengerészeti parancsnokságainak tisztjei látogatják.