Mintegy 27 millió turista utazik évente Spanyolország második legnagyobb városába. És persze a több mint 1,6 millió lakos is értékeli rendkívüli építészetét, mediterrán tengerpartjait és kulináris élményeit.
1. Sagrada Família – az állandó építési terület
A Sagrada Família oszlopai úgy nyúlnak felfelé, mint a fák ágai és gallyai.
Bár a bazilika legkorábban 2026-ban készülhet el, Antoni Gaudí főművének tartják. Csak az 1882-es építkezés megkezdése után vállalta el a megbízást, amikor a neogótikus stílus dominált, és a modernisme stílusban folytatta a munkát. Ennek során a természetből vett formákhoz igazodott. Ennek egyik példája az úgynevezett Születés homlokzat középső portálja, amelyet egy ciprusfa koronáz. 18 tornyot tervezett, de Gaudí életében (1852-1926) csak a Szent Barnabás harangtorony valósult meg.
Két felvonó viszi a látogatókat 65 méter magasra. A 138 méter magas Mária-torony 2021-ben készült el, és egy tizenkétágú, világító csillag koronázza. A Jézus Krisztus-torony várhatóan 2026-ban készül el, és akkor lesz a világ legmagasabb templomtornya a maga 172,50 méterével. A Nagyboldogasszony-kápolna a tervek szerint 2025-ben készül el. A bazilika belsejében kőoszlopok támasztják alá a boltozatokat, amelyek faként ágaznak felfelé, és egyfajta lombkoronában végződnek. A színes ablakokat Joan Vila-Grau festő és üvegművész tervezte.
2. Torre Glòries – modern műemlék
A metropolisz korántsem ragadt meg a modernizmusban, hanem folyamatosan fejlődik. Ennek egyik példája ez a 142 méter magas torony, amely 2004-ben készült el Jean Nouvel tervei alapján, és Barcelona modern nevezetességévé vált. Napközben alumíniumból és üvegből készült homlokzata a sötétkéktől a fehérig tartó szabálytalan színátmenettel egy szökőkútra emlékeztet. Éjszaka LED-projektorok 4500 különböző színben világítják meg.
A tizenegy felvonó közül néhány üvegből készült, ami további vonzerőt ad a 125 méter magasan lévő 30. emeletre, a kilátószintre való feljutásnak. Itt a tériszonyosok Tomás Saraceno Cloud Cities Barcelona művészeti installációját járhatják be, amely a kupolában lebeg a látogatók feje felett. A tervezés során Nouvel ügyelt arra, hogy a Sagrada Família magassága alatt maradjon, így tisztelegve Antoni Gaudí előtt. A Torre 2006-ban megkapta a Nemzetközi Magasépítési Díjat.
3. Casa Milà – egy „kőbánya”
Gaudí egy másik fantasztikus alkotása a Passeig de Gràcia csodálatos sugárútján található. A Milà család bízta meg az építészt a hatemeletes ház építésével, amelyben a legnagyobb lakást ők maguk is elfoglalták. Műszakilag messze megelőzte korát 1912-ben, a légkondicionáló helyett természetes szellőzéssel, a teherhordó falak helyett pedig rugalmas szobabeosztással. Stilisztikailag hamarosan kiérdemelte a La Pedrera, a kőbánya becenevet, mivel homlokzata nagyon szabálytalan és sok kiugrással rendelkezik. A kovácsoltvas erkélyrácsok hínárra emlékeztető absztrakt szobrok.
A 20. század első harmadából származó, eredeti bútorokkal és dekorációval berendezett lakás öt emeleten tekinthető meg, a legfelső emeleten pedig Gaudí összes művéből nyílt kiállítás. A 270 boltív azt a benyomást kelti, mintha egy óriás bálna csontvázában lennénk. Szellőzőaknák, lépcsőházak és kémények emelkednek a tetőterasz fölé, mint megkövült harcosok. Koncerteket is tartanak itt.
4. Palau de la Música Catalana
Bármennyire is játékosnak tűnik az 1905 és 1908 között Lluís Domènech i Montaner tervei alapján épült koncertterem, modern stílusban épült. A központi acélkeretbe nagyméretű ablakokat illesztettek, amelyek rengeteg természetes fényt engedtek a „zenedoboz” belsejébe. Emellett szobrokkal, mozaikokkal, ólomüveggel és kovácsoltvasakkal gazdag a dekoráció. Ez teszi a modernista stílusú épületet, amely 1997 óta az UNESCO világörökség része, az építészet iránt érdeklődők számára éppúgy érdekessé, mint a zene rajongói számára. Egy vezetett túra tehát éppúgy érdemes, mint egy koncertlátogatás.
A nagy terem és a színpad, amely felett az orgonasípok trónolnak, harmonikus egységet alkot. A német Eberhard Friedrich Walcker által tervezett hatalmas hangszer 63 regiszterrel rendelkezik négy manuálon. A Palau vendége volt többek között az Orfeó Català katalán népi kórus, amelynek befogadására épült, Richard Strauss, Igor Stravinsky, Szergej Rahmanyinov és Montserrat Caballé.
5. Museu d’Art Contemporani
A MACBA 1995-ben nyílt meg Alexandre Cirici Pellicer műkritikus kezdeményezésére, hosszú gyűjtőmunka után. Világos fehér épülete az amerikai Richard Meier építészetére jellemző, és erős kontrasztot alkot a régi El Raval negyed épületeivel. A közvetlen szomszédságában lévő egykori Angyalok kolostorának kápolnája 2006-ban került hozzá második helyszínként. Itt elsősorban kísérleti installációkat mutatnak be. A Galeria bővítési projektjével a kiállítóteret jelentősen növelni fogják.
A MACBA gyűjteménye az elmúlt 100 év műveit tartalmazza, kezdve az 1920-as évek avantgárd művészeivel. Az egyik fókuszpont az 1968-as év, amikor a happening, a konceptuális művészet és a részvétel forradalmasította a nemzetközi művészeti életet. Olyan művészek képviseltetik magukat, mint Antoni Tàpies, Eulàlia Grau, Pablo Picasso és Gerhard Richter. A több mint 5700 szoborból, festményből és fényképből álló gyűjteményből három-négy havonta új kiállításokat szerveznek.
6. La Boqueria – Barcelona gyomra
A La Boqueria Katalóniából és a világ minden tájáról származó kulináris élvezeteket ígér.
Barcelona nem szűkölködik piacokban. De a Mercat de Sant Josep de la Boqueria, amely egy 1835-ben lebontott kolostorról kapta a nevét, magabiztosan állítja magáról, hogy a világ legjobbja. Már 1217-ben is kereskedtek itt hússal, 1840-től pedig Josep Mas i Vila tervei alapján épültek a jelenlegi acél- és üvegcsarnokok. Ezeket nem zárt épületnek, hanem fedett szabadtéri piacnak tervezték. A Ramblasra néző, különösen fotogén portált Antoni de Falguera i Sivilla építész tervezte.
Azok a nyaralók, akiknek nem áll rendelkezésükre konyha, a „Barcelona gyomrában” leülhetnek a Pinotxo bárban vagy a többi pult valamelyikében, tapasokat, tortillákat, paellát, sonkát … valamint egy cava-t fogyaszthatnak, és kulináris ajándéktárgyakat vásárolhatnak. A közel 2600 négyzetméteres eladótérrel és több mint 300 standdal a világ minden tájáról származó húsok, halak és tenger gyümölcsei, sajtok, kenyér, olajbogyó, gyümölcsök és zöldségek hatalmas választéka várja a vásárlókat.
7. Katedrális – gótikus remekmű
A katalán gótika háromhajós és két harangtornyos remekművének építése 1298-tól 1913-ig tartott. Nagy ablakai ellenére a katedrális meglehetősen árnyékos, a kripta pedig egyenesen hátborzongató. Tizenkét kápolnája gyakorlatilag rejtve van, a pálmafákkal, magnóliákkal és narancsfákkal díszített kerengő pedig kertnek tűnik, és 13 lúdnak ad otthont. Ezek részei Santa Eulaia, Barcelona védőszentjének legendájának, aki egy alabástromkoporsóban nyugszik.
A belső térben Guerau Gener, Gabriel Alemany és Bernat Martorell oltárképei találhatók. Minden korszakból származó ólomüveg ablakok, finoman faragott kórusszék és a fekete feszület is található, amely állítólag segített legyőzni a török flottát a lepantói tengeri csatában. Vasárnaponként a város fiatal és idős lakói a katedrális előtt találkoznak a hagyományos sardanára. Ez a körtánc a katalán identitás része.
8. La Rambla és Gran Teatre del Liceu
A város leghíresebb sétánya a Placa de Catalunyától öt szakaszon keresztül 1,2 kilométer hosszan húzódik le a régi kikötőig, ahol a Kolumbusz-oszlop jelzi a végét. A platánok alatt utcai kávézók váltakoznak kioszkokkal, virágárusokkal, zenészekkel és pantomimesekkel. A Rambla de Sant Josep és a Rambla dels Caputxins közötti átmenetnél ezek a zavaró tényezők azt eredményezik, hogy sok sétáló elnézi Joan Miró sárga, kék és piros színekkel festett kerek padlómozaikját.
Nem lehet eltéveszteni a Gran Teatre del Liceu, Barcelona legnagyobb operaházának homlokzatát, amely körülbelül félúton található a Ramblas mentén. Két tűzvész után 1999-ben itt nyitották meg a harmadik épületet a Turandot című operával. A nagyteremben 2286 opera-, koncert- és musicalrajongó fér el. A Tükörterem mennyezeti és falfestményekkel, márvánnyal és csillárokkal gazdagon díszített. A program egyik középpontjában Richard Wagner művei állnak – csak Bayreuthban van nagyobb fesztivál az ő műveiből.
9. Parc Güell – zöld oázis mozaikokkal
Színes kerámiák és üveg díszítik a Parc Güell épületeit.
Antoni Gaudí ismét: Eusebi Güell már 1886-ban megbízta őt új rezidenciája, a Palau Güell építésével. Az angol kerteket kedvelő iparmágnás 1900-tól ezt a parkot is kialakíttatta. A nehéz anyagi helyzet miatt az építész a költséghatékony építkezésre összpontosított: A nagymértékű földmozgások elkerülése érdekében a terveket a dombos terephez igazította, amelybe organikus formájú támfalakat és teraszokat épített be. Az építőanyagok nagy része vagy magáról az építési területről, vagy a környékről származik. A mozaikkövek például a közeli kerámiagyárak hulladékai.
Ennek eredményeként három lakóépület és számos, gazdag díszítésű funkcionális épület jött létre: a bejárati részen két kerámiatöredékekkel borított pavilon szolgál kapualjként, a sárkánylépcsőházban pedig az épületnek nevet adó színes mozaiksárkány, két grotta, egy szökőkút és egy ódon. A központi természeti teret hullámos, padként is szolgáló, apró kerámia- és kristálykövekkel borított korlát szegélyezi. A dekorációban absztrakt motívumok váltakoznak állatövi jegyekkel, csillagokkal, virágokkal és halakkal.
10. Spotify Camp Nou – a futballrajongók Mekkája
Az aréna 1957-es megnyitása óta az FC Barcelona otthona, és 99 534 néző befogadóképességével Európa legnagyobb futballstadionja. Emellett helyet kapott benne az elnöki páholy, VIP-szalonok, több televíziós stúdió, sportorvosi központ, a futballveteránok számára kialakított terület, az FC Barcelona klubmúzeum – és egy kápolna is.
A stadiont jelenleg felújítják. A csapat várhatóan 2024 végén játszhat újra otthon. Az átalakítás a tervek szerint 2025-ben fejeződik be, amikor az aréna több mint 105 ezer nézőnek ad majd helyet, és többek között egy fotovoltaikus rendszernek köszönhetően fenntarthatóbbá válik. Bár a stadion jelenleg nem látogatható, a hozzá kapcsolódó múzeumban virtuális túrákat kínálnak.
11. Fundació Joan Miró
A Montjuïc-hegy lábánál egy fehér, tiszta kockaformájú épületben található a világ legnagyobb Joan Miró (1893 – 1983) műveinek gyűjteménye. 217 festmény, 8000 rajz, 178 szobor, négy kerámia és kilenc textil mutatja be művészi fejlődését a katalán népművészettől a kubizmuson és a dadaizmuson át a szürrealizmusig, amellyel felhagyott az ábrázoló művészettel. A kiállítási tárgyak többségét maga a művész adományozta, valamint olyan kollégák neki dedikált műveket, mint Max Ernst, Marcel Duchamp, Antoni Tàpies és Pipilotti Rist, a kétévente kiosztott Joan Miró-díj nyertese.
Az alapítványt számos tevékenység kelti életre. Ezek közé tartoznak a kiállítótermekben rendezett koncertek, művészek közötti párbeszédek, valamint a képeslaptervezéssel és a Miró által a tárgyak rajzolásához kifejlesztett különleges technikával foglalkozó műhelyek. Ennek során nem a szemet kell használni, hanem a tárgyak formáit kell megtapintani.
12. Gigantikus olimpikon: Torre de comunicacions a Montjuïc-hegyen
A Torre de comunicacions de Montjuïc a barcelonai olimpiai helyszíntől délkeletre emelkedik. Az 1991-ben elkészült tévétorony Santiago Calatrava építész összetéveszthetetlen kézjegyét viseli. Alakja egy 136 méter magas atlétát szimbolizál, aki az olimpiai lángot viszi.
Kirándulástipp: Montserrat – szentély és kolostor
A Montserrat kolostor a Fekete Madonnát tisztelő zarándokok célpontja.
Az azonos nevű hegységben található kolostor népszerű kirándulóhely. A 60 kilométerre északnyugatra fekvő helyre szervezett buszos túrák, a vonat plusz a Cremallera fogaskerekű vasút, a drótkötélpálya és a saját lábad között választhatsz. A célpontok a Montserrati Szűzanya kegyhelye és a mintegy 80 szerzetessel rendelkező bencés kolostor, ahová 1000 éve zarándokolnak a hívek a világ minden tájáról. A Fekete Madonnának, egy XII. század végi román kori szobornak hódolnak. A Szűzanya ölében tartja a megkoronázott kis Jézust, megáldja őt, és a hatalom és méltóság jeleként az anya és a fiú egy gömböt tart a kezében.
Az Escolania fiúkórus koncertjei szintén nagyon népszerűek. Ez az egyik legrégebbi Európában, és a szentély bazilikájában tartott istentiszteleteket és imákat kíséri. A Montserrat Múzeumban Caravaggio, El Greco, Picasso, Dalí és Monet műveit állítják ki. Emellett egy régészeti gyűjtemény is található, amely Perzsiából, Mezopotámiából, Egyiptomból és a Szentföldről származó műkincseket tartalmaz.
Zenei és filmes tippek
Hangolódjon rá a fantasztikus mediterrán városra a katalán operadíva, Montserrat Caballé (1933 – 2018) és Freddie Mercury (1946 – 1991) „Barcelona” című duettjével.
Woody Allen 2007-ben itt forgatta a „Vicky Cristina Barcelona” című romantikus vígjátékát, Gaudí épületeit és Miró műalkotásait használva díszletként. Penélope Cruzt a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjjal tüntették ki.
A legjobb tippek családok számára
A Földközi-tenger akár 24 fokos is lehet a 400 méter hosszú és 80 méter széles Platja de la Barceloneta partján. A sekély víz, a homok és a játszóterek rengeteg változatosságot kínálnak.
Utazzon fel a drótkötélpályán, miközben a kikötőre néz a Teleférico del Puerto felvonón. A kabinok a 86 méter magas Torre Sant Sebastià és a helyi hegy, a Montjuïc Miramar állomása között közlekednek.
Barcelona második helyi hegyére, a Tibidabóra a legegyszerűbb feljutni a siklóvasúttal. A csúcson egy vidámpark található óriáskerékkel, hullámvasúttal és egy körhintán körözgető, élénkpiros propelleres repülőgéppel.
Az egykori királyi hajógyárban található Museu Marítim saját hajóflottával rendelkezik, köztük a 100 éves Santa Eulàlia szkúnerrel.
A Csokoládémúzeumban a gyerekek megtanulhatják, hogyan készítsenek szobrot a finom kakaómasszából, és hogyan fessenek olvasztott csokoládéval.
Izgalmas látni, ahogy a L’Aquàriumban az állatokat etetik. A gyerekeknek még arra is lehetőségük van, hogy cápákkal és 8000 más hallal töltsék az éjszakát.