Akár utazási bloggerek, akár ambiciózus nyaralási fotósok, jó néhányan drónt pakolnak a bőröndjükbe, hogy látványos képeket, esetleg videókat készítsenek a nyaralás helyszínéről.
Nem mindegy azonban, hogy hol és milyen magasan repülsz. Számos szabályozást vezettek be, hogy elkerüljék a légtér megsértését és kizárják az esetleges baleseteket a forgalmas helyeken. Így aki drónnal utazik, annak érdemes előzetesen tájékozódnia arról, hogy valójában mi a legális.
Bár az Európán belüli szabályokat 2021-ben nagyrészt egységesítették, még mindig vannak országspecifikus különbségek. A szabálysértések gyakran jogi következményekkel járnak, ezért a drónpilótáknak is érdeke, hogy előzetesen tájékozódjanak.
A drónpilóták számára itthon és külföldön is általánosan érvényes szabályok a következők:
- látótávolságon belüli repülés,
- harmadik személyek magánéletének és az adatvédelemnek a tiszteletben tartása,
- megfelelő távolságtartás az épületektől és az illetéktelen személyektől,
- repülési tilalmi zónák betartása és leszállás, ha repülőgépek vagy helikopterek közelednek.
Célszerű felelősségbiztosítást kötni, mert baleset esetén a drónpilóta felel.
Horvátországban a drónokat súly és maximális repülési sebesség szerint különböző kategóriákba sorolják. A repülés előtt regisztrálni kell a légügyi hatóságnál. A nevet, címet és elérhetőséget tartalmazó matrica is szükséges. A drónokkal való fényképezés és filmezés Horvátországban turisták számára aligha lehetséges – ehhez az Állami Földmérési Hivatal engedélye szükséges, amelyet általában nem adnak meg a turistáknak.
Olaszországban minden 250 gramm vagy annál nagyobb tömegű, szabadidős célú drónt regisztrálni kell egy online portálon. Az ilyen drónok vezetéséhez alkalmassági igazolás szükséges, amelyet egy online tanfolyam sikeres elvégzésével lehet megszerezni. A regisztrált drónok legfeljebb 120 méteres magasságban repülhetnek. A felelősségbiztosítás is kötelező. Vigyázat: tilos a repülés olyan strandokon, ahol emberek tartózkodnak.
Görögországban engedély nélkül 49 méter magasan és 50 méteres körzetben szabad drónokat vezetni. A légügyi hatóságok előzetes engedélyével 120 méteres magasságban és 500 méteres távolságban repülhetnek. A repülőterektől legalább nyolc kilométeres távolságot kell tartani – ami azt jelenti, hogy a drónnak sok nyaralószigeten a tokjában kell maradnia.
Spanyolországban címkézési kötelezettség is van – az eszközre tűzálló matricát kell ragasztani, amelyen fel kell tüntetni a nevet, a címet, a sorozatszámot és a drón típusát. Az érintetlen személyektől legalább 50 méter, a repülőterektől nyolc kilométer távolságra kell lennie, a maximális repülési magasság pedig 120 méter. A 250 grammnál kisebb súlyú drónok 20 méteres magasságig lakott területen is repülhetnek, amennyiben nem veszélyeztetnek embereket vagy vagyontárgyakat.
Németországban a 250 gramm felszállótömeg feletti drónok esetében kötelező a jelölés, azaz a tulajdonos nevét és címét tűzállóan és jól látható módon kell az eszközre rögzíteni. A maximális repülési magasság 120 méter. A két kilogrammnál nagyobb felszállótömegű drónok esetében repülési alkalmassági bizonyítvány szükséges. Sylt szigetén pedig egyáltalán nem repülhetnek drónok.