Európában számos elbűvölő város közvetlenül a tengerparton fekszik. Ez a tökéletes módja a kultúra és a pihenés összekapcsolásának.
Pihenjen a tengerparton napközben, élvezze az izgalmas városok éjszakai életét este, és közben fedezze fel az érdekes kulturális helyszíneket – a tengerparti városok ezt ötvözik. Hol találjuk Európa legszebb tengerparti városait? Itt megtudhatja, bemutatjuk kedvenc tengerparti városainkat.
Lisszabon, Portugália
Torre de Belém (c) pixabay
Lendületes régi városrészek, friss hal, rengeteg D-vitamin és festői sikátorok – Lisszabon remek célpont egy tengerparti kirándulással kombinált városlátogatáshoz.
Érdemes azonban hosszabb utat megtenni autóval a környező tengerparti falvak és strandok felé. A Praia de São João kevesebb mint 20 kilométerre van. A strandon remek hullámok várják a szörfösöket, és néhány méterenként strandklub is található.
Ha a folyó északi oldalán szeretne maradni, akkor alig 22 kilométert kell autózni a Praia da Torre-ig – útközben érdemes megállni a Torre de Belémnél, Lisszabon egyik leghíresebb nevezetességénél.
Porto, Portugália
Felejtse el Lisszabont – utazzon a kistestvérébe, Portóba! A portugál fővároshoz hasonlóan itt is talál művészien csempézett régi városi házakat és kreatív ételeket. Porto azonban még mindig sokkal olcsóbb és egy kicsit érintetlenebb.
A régió híres a portói boráról, amelyet innen exportálnak a világ minden tájára. Az utazók számos kocsmában és borászatban megkóstolhatják. Ezenkívül olyan izgalmas látnivalók várják Portóban, mint a Ponte Dom Luís I, a Capela das Almas a jellegzetes kék-fehér azulejókkal, a Sé katedrális vagy az Igreja de São Francisco templom.
A Douro folyó átfolyik Portón és a tengerbe ömlik. Így a városi nyaralás könnyen összekapcsolható a tengerparti látogatással.
És ha ez még nem lenne elég, az Atlanti-óceán széles strandjai közvetlenül a küszöbön vannak: a villamos kevesebb mint 20 perc alatt elviszi Önt (és szörfdeszkáját) a városközpontból a tengerhez. Vagy fogjon egy kerékpárt, és tekerjen a tenger felé, mindig a Douro folyó mentén, amely Portóban ömlik az Atlanti-óceánba.
Marseille, a franciaországi Côte d’Azur partján
Marseille jó hely a városnézés és a tengerparti nyaralás összekapcsolására.
Több mint 900 000 ember él a Földközi-tengeri öböl legfontosabb francia kikötővárosában, a Golfe du Lionban, amely a „Földközi-tenger kapuja” jelzőt is viseli. Marseille i. e. 600 körül alapítása óta fontos bevándorlási és kereskedelmi központ volt. A város szíve még mindig a régi Vieux-Port kikötő. A halászok és a nők közvetlenül a mólónál adják el a fogásukat.
Marseille 16 kerületre (arrondissement) oszlik, amelyek egész évben kellemes klímában fedezhetők fel. A Vieux-Portból könnyen megközelíthető főbb látnivalók közé tartozik a városháza, a Le Panier negyed, a MuCEM és a Cathedral de la Major. Szintén lenyűgöző a Notre-Dame de la Garde katedrális, amely egy 147 méter magas mészkősziklán áll.
A felfedező túra után mehet a tengerpartra, mivel a város számos stranddal csábít. Az egyik legnépszerűbb a Plage du Prophète a La Corniche szívében. A tenger itt elég sekély a parton, ezért a családok szívesen mennek oda. Az infrastruktúra jó, a strandon mosdók, öltözők, zuhanyzók, bárok és éttermek találhatók.
Azok, akik idillibb környezetet kedvelnek, körülbelül egy órányi autóútra találnak egy oázist: a Calanque de Port Pin egy fenyőfákkal szegélyezett sziklás, idilli, fjordszerű öböl homokos stranddal. A francia Bouches-du-Rhône megyében egyébként rengeteg ilyen kis, fjordszerű, tiszta vizű öböl található.
Nizza, a franciaországi Côte d’Azur-on
Nizza (c) pixabay
Nissa la bella, Nizza, a szép, így is hívják a Côte d’Azur-i várost. Miért van ez így? Tekintettel a szűk utcákkal és barokk épületekkel teli óvárosra, a sétányra a pompás szállodákkal, pálmafákkal és a tenger morajlásával, valamint az élénk piacokra, mint például a Marché aux Fleurs, ez csak költői kérdés lehet.
A Colline du Château-t is meg kell másznia az útja során, így a gyönyörű Nizzát egy másik szögből, felülről is megcsodálhatja.
A nizzai strandok a repülőtér és a kikötő között, az óváros közelében találhatók. Ezek szinte kizárólag kavicsos strandok, kivéve a Beau Rivage strand és a Plage des Ponchettes strand mesterséges szakaszait.
San Sebastían, Spanyolország
Egy gyöngyszem Baszkföldön – ez San Sebastían (vagy baszkul: Donostia).
A strandok, mint a Playa de la Concha és a Plaza de Ondarreta (nap)fürdőzésre, az óváros sikátorai pedig sétálásra invitálnak.
Az ínyencek körében a város az óvárosban található népszerű Pinxtos bárjairól ismert. Itt egy pohár helyi bor mellett megkóstolhatja a régió különböző tapasait.
Tipp: A helyiek inkább a Zurriola strandot választják – ez csendesebb, mint a Playa La Concha. Ráadásul remek hely a szörfözéshez, vagy a szörfösök megfigyeléséhez a partról.
Barcelona, Spanyolország
Ultramodern épületek emelkednek az égbe a tenger előtt? Nemcsak az USA képes erre, hanem Európa is.
Például a La Barceloneta strandon, a barcelonai strandok egyikén. Legtöbbjük, mint például a Platja San Sabastia, a városközpont közvetlen közelében található.
A tengerre néző kilátással indulhat az izgalmas éjszakai élet, egyik trendi strandbár követi a másikat. Bogatellben például kicsit csendesebb a helyzet. A városrész sok városlátogató számára a hab a tortán, mivel a legtöbben elsősorban Antoni Gaudí legendás építészete, különösen a Sagrada Família miatt jönnek ide.
Trieszt, Olaszország
Ami a látnivalókat illeti, Trieszt úgy tűnik, nem tud lépést tartani sok más olaszországi várossal. Trieszt azonban az utazókat is elvarázsolja. az olasz Adrián, a mintegy 203 000 lakosú településen nyugodtan élvezheti az édes olasz életet.
Például egy csésze kávé mellett: a Conde Nast Traveller szerint Triesztben több kávét isznak, mint Olaszország bármely más régiójában.
Trieszt hosszú tengerparttal rendelkezik, és füves, erdei és karsztos területek veszik körül.
A városi strand Barcola külvárosában található. Az öt kilométer hosszú barcolai vízpartot rendszeres busz- és hajójáratok kötik össze a városközponttal. A strand minden egyes szakaszának saját neve van – a Marinellától a Kalifornián át a Pinetáig.
Split, Horvátország
Az óváros kanyargós utcáin tett séta a 4. századba repíti vissza, amikor a Diocletianus-palota épült. Az egykor több ezer építményből álló romok ma is több mint 200 épületet foglalnak magukban. A fehér kőfalak között és az udvarok alatt található a katedrális, valamint számos üzlet, bár, kávézó, szálloda és ház.
Split a sziklás horvát Adria kevés homokos strandjának egyike. A Bene strand Split egyik legnépszerűbb strandja: ez egy sziklás strand egy fenyőhegy lábánál.
Még központibb fekvésűek a Firule és a kikötőhöz közeli Bacvice homokos strandjai. Mindkettő népszerű és általában nagyon látogatott. Ha nemcsak a vízparton szeretne heverészni vagy úszni, a közvetlen közelben számos kávézó és étterem található. Vagy elmehet a tengerhez egy „picgi” játékra. A játék hasonlít a röplabdához, de a vízben és háló nélkül játsszák.
Velence, Olaszország
Velencének – a vízre épült, csatornákkal átszőtt városnak természetesen szintén szerepelnie kell ebben a rangsorban. A gondolázás során bejárhatja a várost, és rövid időre úgy érezheti magát, mintha egy romantikus szerelmi történetben lenne része. A csatornákban való hűsölést azonban gyorsan el kell felejtenie, mivel ez büntetendő cselekmény.
Szent Márk-bazilika, Rialto-híd, Dózse-palota: ezek a város klasszikusai, és ennek megfelelően sokan látogatják. Ha a tömeg után szeretne egy kicsit levegőhöz jutni, a hosszú Lidó és Pellestrina szigeteken megteheti.
„Lido di Venezia” a neve annak a strandokkal és szállodákkal rendelkező szigetsávnak, amely a velencei lagúnát választja el a nyílt tengertől. Az 1-es és 2-es vonal vízi buszai rendszeresen járnak oda.
Riga, Lettország
Lehet, hogy a lett főváros, Riga nem a balti államok legszebb óvárosa, de a legélénkebb biztosan itt van.
Más európai városokhoz képest Riga gyakran háttérbe szorul, de Lettország fővárosa a turisták tömegeitől távol mutatja meg legmenőbb oldalát.
Ha nem kedveli a technót, az euro-dance-t és hasonlókat, Rigában a klasszikus zene varázsolhatja el. Itt a Lett Nemzeti Szimfonikus Zenekar magas színvonalú előadásait élvezheti, és sok utazó számára kötelező a Lett Nemzeti Opera meglátogatása is.
Gdansk, Lengyelország
A lengyelországi Gdansk történelmi épületeivel és egyedülálló bájával varázsolja el a látogatókat. A Balti-tenger partján fekvő egykori hanzaváros mozgalmas történelemmel rendelkezik.
Rövid összefoglaló: Gdansk 1260-ban kapott városi jogokat, és a 13. században kezdődött meg a német betelepülés. A város 1308-tól a Német Lovagrend, 1454-től pedig a lengyel korona alatt állt. Az ide-oda ingadozás folytatódott – a porosz időszakot a napóleoni háborúk idején, 1807 és 1814 között szabad város státusz követte. A második világháború után, 1945-ben Gdansk lett a lengyel vajdaság fővárosa, és 1980-tól a lengyelországi demokratizálódás kiindulópontja. 1999-ben az újonnan alakult Pomerániai vajdaság fővárosa lett.
A legfontosabb látnivalók a városközpontban találhatók. Ezek közé tartozik a Szent Mária-templom, az Aranyház, az Artus udvar és az Aranykapu.
A városnézés és a történelem megtapasztalása után érdemes megmártózni a Balti-tengerben, mivel a strandok szélesnek és idillinek számítanak – és még a főszezonban is ritkán zsúfoltak.
Brzeźnóban található az egyik legszebb strand; a hely már a 19. században Brösen néven balti-tengeri üdülőhelyként híres volt.
Koppenhága, Dánia
Dániában élnek köztudottan a legboldogabb emberek. A fővárosban, Koppenhágában tett látogatás pedig biztosan mosolyt csal az arcára, legyen szó akár egy nyári sétáról a Nyhavn kikötőben, akár egy téli sétáról az óváros ünnepi díszbe öltöztetett utcáin.
Koppenhága többször is elnyerte a „Világ legélhetőbb városa” címet. Az okok: lenyűgöző építészet, számtalan zöldterület és egy olyan tiszta kikötő, amelyben akár úszni is lehet!
Koppenhága egyik leghíresebb látnivalója egyértelműen a Kis Hableány.
Kedve lenne egy látogatásra a tengerparton? Ezután irány a Svanemølle strand vagy az Amager Strandpark üdülőterület az Öresund partján. A városközpontban található Rådhuspladsentől körülbelül öt kilométerre található. Itt található a dán főváros leghosszabb, 4,6 kilométeres strandja.
Tallinn, Észtország
Tallinn óvárosa mindenekelőtt középkori bájával ejti rabul a látogatókat. Kanyargós macskaköves utcák, vastag kőfalak, katedrálisok, kapuk, tornyok és terek kilátópontjai még mesebeli képet nyújtanak – amely több száz éve alig változott.
Ha az óvárosban mindig felfelé sétál, egy ponton elkerülhetetlenül a Katedrális-hegyre ér, ahonnan remek kilátás nyílik a városra.
Tallinn óvárosa 1997 óta az Unesco Világörökség része, mivel egy középkori észak-európai kereskedelmi város kivételesen teljes és jól megőrzött példája.
A két kilométer hosszú Pirita strand Tallinn legnagyobb és legnépszerűbb strandja. A nyári hónapokban naponta akár 30 000 ember is napozik itt. Nagyszerű kilátás nyílik az óvárosra és a Finn-öböl hajóforgalmára. Labdapályák, játszóterek, öltözőszekrények, nyugágyak és vízisportfelszerelések kölcsönzése is rendelkezésre áll.