Home Utazási hírek Új kirándulóhely a Tiszánál: Újjáéled a Holt-Tisza és három holtágának élővilága
Szerző: MTI/ Fotó: A Tisza alacsony vízállása miatt kialakult homokpad a kiskörei vízlépcsőnél 2019. augusztus 29-én. MTI/Czeglédi Zsolt

Mintegy 60 hektáron éled újjá 1,2 milliárd forint európai uniós, valamint hazai forrásból a Holt-Tisza és három holtágának élővilága a Közép-Tisza mentén Tiszakécske térségében.

A Tiszakécske térségében fekvő négy holtág közül a 2-es kotrását és rehabilitációját már korábban elvégezték, a 3-as holtágé pedig részben valósult meg.

A most befejezett természeti fejlesztés keretében a 3-as és a 4-es holtág alakító kotrása, a hozzá tartozó partrendezés viszonylag egyszerűen zajlott. A munkálatok ideje alatt mintegy 35 ezer köbméter anyagot mozgattak meg, illetve a holtágak közötti vízáramlást biztosító zsilipes műtárgyakat is felújították.

Nagyobb kihívást jelentett kivitelezési szempontból az 1-es holtág rehabilitációja, amelynek során az iszapkotrási munkákhoz teljesen le kellett csapolni közel 120 ezer köbméter vizet, a halállományt pedig erre az időre át kellett telepíteni. Itt közel 55 ezer köbméter anyagot mozgattak meg, amit jelentős partrendezés követett, összesen 145 ezer köbméter anyag megmozgatásával.

A projekt részeként a Holt-Tisza területén a hal- és madárállományt tájékoztató táblákkal bemutató tanösvény is létesült. A Tisza élővilágának megismerése érdekében a 2,5 kilométeres sétányon 12 állomást alakítottak ki. A tanösvényen madárleseket és madárlakokat is elhelyeztek.

A beruházásban megvalósított műtárgyaknak köszönhetően a jövőben folyamatosan frissül és állandóan pótolható a holtágak vize, megszüntetve a korábbi vízhiányos problémákat.

A rehabilitációval egy kiváló kirándulóhely jött létre, amely a tanösvény révén lehetőséget kínál a helyi oktatási intézményeknek a természetismereti foglalkozásokra is. Ezek során a gyerekek megismerhetik a Holt-Tisza értékes élővilágát és a természetvédelem működését.