Az Év Balatoni Háza 2020 építészeti pályázatra 23 nevezés érkezett.
-
Az Év Balatoni Lakóháza: a felújításon és bővítésen átesett keszthelyi Castelli-villa.
-
Az Év Balatoni Üdülő Épülete: a balatonfüredi Horgász klubház.
-
Az Év Balatoni Középülete: a fenékpusztai Kis-Balaton Látogatóközpont.
A Nők a Balatonért Egyesület (NABE) és a Magyar Építész Kamara különdíját a balatonboglári ravatalozó érdemelte ki, a Balatoni Szövetség különdíja a balatonendrédi Kedvesnővér házé, a Magyar Építőművészek különdíja a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Házáé lett.
A pályázatra a Balaton-régió egész területéről lehetett nevezni 2013. január 1. után használatba vett épületekkel. A felhívás célja a minőségi építészet népszerűsítése volt. A bírálóbizottságban a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a három érintett megye építész kamarája, a NABE és a BSZ képviselője kapott helyet.
Kis-Balaton Látogatóközpont az Év Balatoni Középülete
A Kis-Balaton természeti örökségünk egyik ikonikus helyszíne. Itt játszódik Fekete Tüskevár és Téli berek című regénye, amelyek a magyar kultúra megkerülhetetlen részei. A Kis-Balaton nemzeti parkként, természetvédelmi területként „a természet szentélye”, ahol számtalan állatfaj mellett több mint 300-féle madár fészkel, köztük a hazai természetvédelem címerállata, a nagykócsag.
A Kis-Balaton Látogatóközpont modern, 21. századi módon mutatja be a nagy jelentőségű, fokozottan védett nemzeti parki tájegység értékeit.
A Vönöczky Schenk Jakab kutatóház szomszédságában, mintegy 1300 négyzetméteren épült létesítmény formabontó, tájba illeszkedő építmény, földtakarással és növényekkel a tetején. Az épület külső energiaforrást nem igényel, napelemparkkal, talajszondás fűtési rendszerrel készült. Moziterem, interaktív kiállítás, előadó terem, büfé is van benne. Játszótér, vízi és szárazföldi tanösvények, kenutúrák, családbarát létesítmények is várják a látogatókat.
A Kis-Balaton Látogatóközpontból elektromos járművel vagy akár kenuval és kajakkal is felfedezhető a Kis-Balaton.