Aradena az elhagyatott falu Kréta szigetén évente több ezer látogatót vonz, annak ellenére, hogy egy szurdok szélén fekszik.
Aradena falu különös, de érdekes története évszázadokra nyúlik vissza.
Kréta szellemfaluja
@pixabay
Ami az egykor virágzó faluból megmaradt, azok a Fehér-hegység (Leuka Ori) déli lejtőinek sziklája melletti elhagyatott házak.
A környékbeliek szerint a falunak egykor több mint 700 állandó lakosa volt. A település azonban fokozatosan hanyatlott, és az 1950-es évekre teljesen elnéptelenedett.
Aradena falu ízelítőt ad a hagyományos krétai építészetről, amely szinte érintetlenül tudott maradni, mivel a területet évtizedekkel ezelőtt egy vendetta miatt elhagyták.
Lélegzetelállító kilátás a szurdokra
@wikipedia/Olaf Tausch
Turisták és látogatók ezrei érkeznek, hogy megcsodálják a közvetlenül a falu mellett húzódó 138 méter mély szurdok lélegzetelállító kilátását.
Ez az egyik legnépszerűbb szurdoktúra Nyugat-Krétán, így a látogató nem lesz teljesen egyedül, de sokkal csendesebb, mint Samaria, Imbros vagy Agia Irini.
Bár a túra nem túl hosszú (az Aradena faluból Marmarába vezető szakaszon vagy fordítva 2 és fél-3 óra gyaloglási idő), egy kicsit nehezebb, mint néhány ismertebb szurdok, és nem ajánlott túrázási tapasztalat nélkül.
Egy szédítő szakadék felett átívelő vashíd köti össze a szurdok két oldalát. A hídról a látogatók 138 méter mélyen bungee ugrásokat tehetnek! Ez a legmagasabb bungee-híd Görögországban és a második Európában.
Felejthetetlen strandolás a Marmara-strandon
@wikipedia/Maesi64
A híd előtt, jobb kéz felől, az Astratigos (Mihály arkangyal) festői kápolna mellett egy régi kőösvényt található, amely egykor az Aradena-szurdok mélyébe vezetett. Innen 2,30 órán át tart a gyalogolás le a szurdok aljáig, majd kissé rögös terepen a szurdok tengerbe torkolló végéig. A szurdok végén, a Gialeskari nagyon tiszta kavicsos tengerpartja van, amelyet széles körben Marmara néven ismernek.